SİNEMA SEMİNERLERİ
KIVANÇ SEZER İLE SENARYO ATÖLYESİ
05.11.2018 19:30 - 24.12.2018 22:00
Kıvanç Sezer ile Senaryo Atölyesi
05 Kasım 2018, Pazartesi, 19:30 - 22:00
8 Hafta


Yazarlık üstüne en basit ve vurucu tanımı Ernest Hemingway yapmıştır; “Yazmak için tek yapmanız gereken bir daktilonun karşısına oturup kanamak”. Oldukça basit ama bir o kadar da acılı bir süreç.  

8 hafta sürecek ve çeşitli ödevlerle devam edecek olan bu atölye kapsamında senaryoya ve bir senaryoyu filme dönüştürürkenki zorluklara dair deneyimlerimi paylaşmaya çalışacağım. Senaryonun temel kavramlarını, dramaturjiyi, karakterleri, öykülendirmeyi kısa örneklerle tartışacak, temel kavramları ortaya koyacağız. Farkında olmadan bizi kendine çeken temaları, film haline dönüşebilecek potansiyel projeleri, yazar/senarist olmak isteyenler için ileride faydalanabilecekleri fikir tohumlarını atarken karşılıklı birbirimize ilham ve cesaret vereceğiz. 

Bilen birisi olarak değil, arayan birisi olarak bazı temel kavramlar üzerinde beyin fırtınaları yaparak iyi fikirlere alan açmaya, can suyu vermeye çalışacağız. 

Filmler henüz fikir aşamasındayken bir imaj, bir çocukluk fotoğrafı, tanıdığınız bir kişinin başından geçen olay, gördüğünüz bir düş veya küçüklükten beri dinlediğiniz bir masaldır. Okuduğunuz bir gazete haberi veya bir Çehov öyküsüdür. Doğru kişi, bu ilk halindeki embriyoya uygun koşulları yaratır ve emekle onu büyütürse bir bebeğin doğuşuna şahit oluruz. 

Peki ama doğru kişi, doğru koşul ne demek? İşte bu atölyede en çok kendi içimizde bunu arayacağız. Filmlerden, rüyalardan, fotoğraflardan, çocukluk anılarından, öykülerden bir yazar/senarist olarak bizim ayırt edici yönümüzü ortaya çıkarmaya çalışacağız. Filmin özü olarak da tanımlanabilecek “tema”lardan hangilerinin ilgimizi çektiğini keşfetmeye çalışırken sanatsal parmak izimiz olan bir tür farkındalığı ortaya koymaya çalışacağız. Belki de yıllarca üzerinde yılmadan çalışacağımız bir hikaye için en çok ihtiyaç duyduğumuz bu bilinçdışı motivasyondur. İyi filmlerin çoğu yaratıcılarıyla eserin özü arasında çok güçlü bağların olduğu filmlerdir. 

KIVANÇ SEZER KİMDİR?
1982’de Ankara’da doğdu. Mühendislik okuduktan sonra İtalya’nın Bologna kentine gitti ve orada kariyerinde değişikliğe giderek sinemayı seçti. Cineteca di Bologna enstitüsünde iki yıl kurgu okudu. Bu dönemde önemli İtalyan sinemacılarla tanıştı. 2009 yılında Türkiye’ye döndü ve çeşitli belgesel ve TV programlarında kurgucu ve asistan olarak çalıştı. Bazı yönetmenlere asistanlık yaptı. Bir orta metraj belgesel ve iki kurmaca kısa film yaptı ve bu filmler çeşitli yurtiçi ve yurtdışı platformlarda izleyici ile buluştu. 3  yıl boyunca senaryosu üzerinde çalıştığı ilk uzun metraj filmi olan “Babamın Kanatları”nı yazdı ve yönetti. 2016’da vizyona giren film 51. Karlovy Vary Film Festivalinde dünya prömiyerini yapan film yurtiçi ve yurtdışında 20’den fazla ödül aldı. Şu anda üzerinde çalıştığı yeni projesinin senaryosunu NIPKOW, VILLA KULT gibi rezidans bursları sırasında geliştirdi ve filmin yapım geliştirme aşamasındadır. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Başvuru ve Ayrıntılar İçin

Tel: 0 212 292 42 01/ iletisim@ifsak.org.tr
 
Atölyemizin toplam ücreti  800 TL. ( dernek üyelerine ve öğrencilere 640 TL.)dir. 

Kayıt esnasında ücretin en az %50’si nakit, kredi kartı veya banka havalesi ile tahsil edilir. İş Bankası Kredi Kartlarına 4 Taksit imkanı vardır. (vade farkı için İdari İşlere danışınız.) Atölyenin başlama tarihinden önce atölyenin tüm ücreti tahsil edilmesi gerekmektedir. 
Kayıt yapıldıktan veya atölye başladıktan sonra yapılan iptallerde geri ödeme yapılmamaktadır. 

İş Bankası Galatasaray Şubesi TR56 0006 4000 0011 0111 8719 14 nolu İFSAK İSTANBUL FOTOĞ VE SİNEM AMAT DERN İKTİSADİ İŞLETME hesabı kullanabilir ve dekontu aşağıdaki formlar ile beraber iletisim@ifsak.org.tr mail  adresine gönderebilirsiniz. 

Lütfen dekontun açıklama kısmına "katılımcı adı " diye belirtiniz.

seminer kayıt formu
BAŞVURU FORMU