HABER ARŞİVİ
BASIN VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE 15.04.2015BASIN VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE;

34. İstanbul Film Festivali kapsamında BAKUR (KUZEY) adlı belgesel filmin gerçekleşmesi gereken ilk gösterimi, Kültür Bakanlığı’nın kayıt-tescil ve eser işletme belgeleri olmayan yerli filmlerin festivalde gösterilemeyeceğini bildirmesi üzerine, festival yönetimi tarafından iptal edilmiştir.

İFSAK  (Fotoğraf ve Sinema Amatörler Derneği) olarak Kayıt-tescil ve eser işletme belgelerinin bir sansür aracı olarak kullanılmasını ve filmlerin gösterimlerinin engellemesini doğru bulmuyoruz. Festivallerde gösterilecek yabancı filmlerden istenmeyen bu belgelerin, yerli yapımlar için de istenmemesini gerektiğini savunuyoruz.

İFSAK olarak sanatın hiçbir alanında sansürü doğru bulmuyoruz. Yakın tarihimizde sansürün defalarca siyasi malzeme olarak kullanılışına tanıklık etmiş olmanın üzüntüsünü yaşarken, bu yaşanan hadisenin de “Sansür Tarihimiz”in son sayfası olmasını ümit ediyoruz. BAKUR belgeselinin uğradığı sansürün kaldırılıp, filmin festival gösteriminin özgürce yapılması gerektiğini savunuyoruz.

Saygılarımızla
İFSAK