FOTOĞRAF SEMİNERLERİ
Sokak Fotoğrafçılığı Atölyesi 27.06.2018 19:30 - 04.07.2018 22:00
Sokak Fotoğrafçılığı Atölyesi
Danışman: Koray Akten


27 Haziran 2018, Çarşamba, 19:30

 

Sokak fotoğrafçılığı son dönemin giderek daha da fazla ilgi uyandıran bir fotoğrafçılık dalı, ama aslında fotoğrafçılık tarihi kadar eski ve gözde bir tür aslında. İçine girdikçe görüleceği üzere en zor fotoğrafçılık alanlarından da biri. Fotoğrafçılığın temel konularından ilgi çekici bir kompozisyon oluşturma, ışığı etkili ve özgün kullanma gibi unsurlara ek olarak sokak fotoğrafçılığında tüm bunları hayatın bize sunacağı çok kısa bir süre, yani "o an" içinde yapabilme, deklanşöre basmak için en doğru anı kollama, “karar anı”nı iyi değerlendirme, etkili insan iletişimi, cesaret, atiklik, gözlem gücü gibi bileşenler de çok önemlidir.
Her fırsatta sokaklarda, yaşamın tam içinde ve “akışta” olmak, detaylara dikkat eden, iyi birer gözlemci olan sokak fotoğrafçıları fotoğraf çekerken hayatla yüz yüze olmaktan keyif alırlar.
Klişe, birbirine benzer, örneği defalarca görülmüş fotoğraflardan ziyade sokak fotoğrafçılarının yakaladıkları değerli anlar biriciktir ve o fotoğrafçıya özgüdür.
“Sokak Fotoğrafçılığı” konusuna sağlam bir giriş yapmak isteyenlerle birlikte İFSAK çatısı altında iki teorik ders, bir fotoğraf gezisi ve gezide çekilen fotoğrafların değerlendirmesi olmak üzere toplam dört kez bir araya geleceğiz.

Program

İlk ders:
- Sokak Fotoğrafçılığı nedir?
- Tarihçe
- Teknikler
- An fotoğrafı
- Sokak portreleri
- Mekan ve insan ilişkisi
- Sokak fotoğrafçılığının hukuki yönleri (fotoğrafçının hakları, fotoğrafı çekilenlerin hakları vs.)

İkinci ders:
- Sokak fotoğrafçılığı için yardımcı olabilecek bazı ipuçları
- Başarılı sokak fotoğrafçılarından neler öğrenebilirim? 
    - Klasikler
    - Yeniler
Bir adet günübirlik uygulama gezisi (hafta sonu – şehir içi – tarihi ve rotası katılımcılarla birlikte planlanacaktır) ve bu gezide çekilen fotoğrafların değerlendirme toplantısı (geziden sonraki hafta içi)

Seminer en az 10 en fazla 30 kişi ile sınırlıdır.

Başvuru İçin: İFSAK İdari İşler 
Tel: 0 212 292 42 01/ iletisim@ifsak.org.tr

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Atölyemizin toplam ücreti  300 TL. ( dernek üyelerine ve öğrencilere 240 TL.)dir. 

Kayıt esnasında ücretin en az %50’si nakit, kredi kartı veya banka havalesi ile tahsil edilir. Atölyenin başlama tarihinden önce atölyenin tüm ücreti tahsil edilmesi gerekmektedir. 

Kayıt yapıldıktan veya atölye başladıktan sonra yapılan iptallerde geri ödeme yapılmamaktadır. 

İş Bankası Galatasaray Şubesi TR56 0006 4000 0011 0111 8719 14 nolu İFSAK İSTANBUL FOTOĞ VE SİNEM AMAT DERN İKTİSADİ İŞLETME hesabı kullanabilir ve dekontu aşağıdaki form ile beraber iletisim@ifsak.org.tr mail  adresine gönderebilirsiniz. 

Lütfen dekontun açıklama kısmına "katılımcı adı ve sokak" diye belirtiniz.

seminer kayıt formu