FOTOĞRAF SEMİNERLERİ
BURAK ŞENBAK İLE “FOTOĞRAFÇILAR İÇİN” TEMEL PHOTOSHOP © SEMİNERİ 12.04.2018 19:30 - 03.05.2018 22:30
 
BURAK ŞENBAK İLE FOTOĞRAFÇILAR İÇİN 
TEMEL PHOTOSHOP © SEMİNERİ 

Seminer Günleri: Perşembe

SÜRE:  4 Hafta / 12 Saat
DERS SAATLARİ :  19:30 – 22:30 
EĞİTMEN:  Burak Şenbak
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 12 Nisan 2018, Perşembe
 


Analog fotoğraf makinalarında film yüzeyi üzerine hapsolan görüntülerin, fotoğrafçının tercihlerine göre basılmasına olanak sağlayan yardımcı unsur, “karanlık oda” idi. 

Günümüz dijital teknolojisinde, fotoğraf makinalarımızın teknik yetersizlikleri sebebi ile gözümüzün gördüğü tonal yapıyı yakalayamaması ve fotoğrafa fotoğrafçının kendi bakış açısını yansıtabilmesi için kullanılan, fotoğrafçının yaratıcılığına yardımcı olan bir dizi programdan birisi de Photoshop. Photoshop ve benzeri fotoğraf işleme programlarının kullanımı, dijital fotoğraf çekenler için artık bir zorunluluk.

Photoshop programını kullanabilen fotoğrafçıların avantajlarından birisi ise bu programın yeteneklerini özümsemelerinin ardından çekimler sırasında farklı çekim tekniklerini deneyebilecek olmaları, diğerlerinin çekmekten imtina ettikleri kadrajları port folyolarına ekleyebilmeleri.

Eğitmen Burak Şenbak’ın, “Photoshop’ın fotoğrafçılar tarafından kullanımına yönelik” unsurları içeren seminerinde örnekler üzerinden aktarılan bilgiler, fotoğrafların işlenmesi üzerinde detaylar paylaşılmakta, katılımcılara derslerde işlenen konulara ait 70 sayfayı aşan seminer notları ders öncesinde verilmektedir. Katılımcıların seminer sırasında yanlarında lap-top getirmeleri gerekli değildir.

Seminer, Photoshop CC 2018 (Creative Cloud 2018) İngilizce versiyonu üzerinden verilecek ve katılımcılarla aşağıda belirtilen konular paylaşılacaktır.  

“Temel Seviye” konu listesi;
Neden Photoshop’a gerek duyuyoruz
Photoshop çalışma alanı
Photoshop Menüler
Photoshop Araç Çubuğu
Dosya açma, Kaydetme, Farklı Kaydetme
Kesme (Crop)
Eğik Ufuk Çizgisi düzeltme (Straighten)
Yeniden boyutlandırma (Resize)
Perspektif Düzeltme (Perspective Correction)
Renk/Doygunluk (Hue/Saturation)
Seçme Araçları (Lasso, Marquee, Polygonal Lasso, Magnetic Lasso, Quick Selection, ...)
Farklı Siyah Beyaz’a çevirme teknikleri (Black & White)
Flulaştırma ve keskinleştirme  (Blur, Sharpen)
Düzeltici müdahaleler (Sivilce, kırışık temizleme, göz rengi değiştirme, rötüş için; Spot Healing Brush Tool, Healing Brush Tool, Patch Tool, Move Tool, Quick Selection Tool, Stamp Tool)
Tonlama, ışık düzeltme (Shadow/Highlight)
İçeriğe Uygunluk Araçları ile Doldurma, Yerini Değiştirme, Yama (Content Aware; Fill, Move, Patch)
Düzeyler (Levels)
Eğriler (Curves)

Eğitmenin Özgeçmişi:
BURAK ŞENBAK 
1965 İstanbul doğumlu. Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından İ.T.Ü. Makine Fakültesi, Makine Mühendisliği bölümünü bitirdi. Master öğrenimini İ.Ü. İşletme Fakültesi, İşletme Bölümünde tamamladı. Uzun yıllar özel sektörde uluslararası alanda teknik ürün satışı, proje yönetimi ve iş geliştirme konularında çalıştı.

İFSAK; 2011-2013 döneminde Yönetim Kurulu Genel Sekreterlik görevini, Proje ve Kaynak Yaratma Birimi sorumluluğunu, Yurtdışı İlişkiler Birim sorumluluğunu, eğitmenlik görevini ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) delegelik görevlerini sürdürdü. 2013-2015 Döneminde ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Uluslararası ilişkiler, Eğitmenlik, TFSF delegeliği, İFSAK FIAP Temsilcisi görevlerini sürdürdü.

Ulusal ve uluslararası alanda düzenlenen birçok sergiye katıldı. Farklı dergiler ve web sitelerinde fotoğraf üzerine yazıları yayımlandı, kurum ve kuruluşlar için fotoğraf çekimleri ve fotoğraf gösterileri gerçekleştirdi. Birçok fotoğraf projesinde küratör olarak görev aldı. Türkiye’de İFSAK da dahil olmak üzere 4 fotoğraf derneğine üyeliği bulunmakta ve aynı zamanda Global Photographic Union, The Royal Photographic Society ve Photographic Society of America üyesidir.

2010 Yılından beri İFSAK ve BÜFOD eğitim birimlerinde görevli. Türkçe’nin yan ısıra İngilizce olarak da özel firmalarda\kurumlarda, derneklerde, üniversitelerde Temel Fotoğraf Eğitimi, Makinalar, Objektifler, Çekim Teknikleri, İleri Çekim Teknikleri, Işık, Kompozisyon, Gece Çekim Teknikleri, HDR Fotoğraf, Panoramik Fotoğraf, Portre Fotoğrafçılığı ve Photoshop eğitimi verdi. Birçok dernek ve kuruma ulusal ve uluslararası platformlarda danışmanlık hizmeti verdi. Ulusal ve uluslararası yarışmalar, foto maratonlar ve fotoğraf günleri düzenledi.

İstanbul Fotoğraf Müzesi arşivine alınmış olan ve "Fotoğrafımızda Bugün 2011" albümünde yayınlanan 200 fotoğraf arasında kendi fotoğrafı da bulunmakta. İlk kişisel sergisi “Geri Dönmek Üzere”yi 2014 yılında açtı.
Üç yıl gibi kısa bir zamanda ulusal ve uluslararası yarışmalarda fotoğrafları 30’dan fazla ülkede 120’dan fazla fotoğrafı ile 40’a yakını madalya olmak üzere 800’den fazla uluslararası sergileme aldı. Çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği ve TFSF Temsilciliği ile mahkemelerde bilirkişilik görevlerini gerçekleştirdi. Birçok dernek ve kuruma ulusal ve uluslararası platformlarda danışmanlık hizmeti verdi.

2012 yılında ‘Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP)’nun verdiği AFIAP (Artist –FIAP) ünvanını, 2013 yılında ise EFIAP (Excellence-FIAP) ünvanını, 2014 yılında ise EFIAP\b ünvanını taşımaya hak kazandı.
2013 Yılında ‘İFSAK Yılın Fotoğrafçısı’ oldu.
2014 GPU Aphrodite ve 2015 yılının başında GPU Hermes ünvanını aldı.
2015 Yılında 9. Sami Güner Kupası’nı kazandı. 
2015 Yılında Cumhuriyet Gazetesi “Yunus Nadi Fotoğraf Ödülü”nü kazandı.
2016 Yılı, Kadıköy Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği (KALİD), “Kristal Martı” ödülünü aldı.
2016 Yılı, Photographic Society of America (PSA) Türkiye Üye İlişkileri Direktörü oldu.
2017 Yılı, Prof. Dr. Güler Ertan’ın “Fotoğrafımızda 1960’tan Günümüze” kitabında yer aldı.
2018 Yılı, İFSAK Baha Gelenbevi Kupası’nın dördüncü etabında da başarılı olarak bu kupayı ilk kez kazanan fotoğrafçı olmanın mutluluğunu yaşıyor.

DİĞER:
2015 Yılında Uluslararası Fotoğraf Federasyonu (FIAP) tarafından onaylanan destekler kapsamında The Image Colleague Society International (ICS) tarafından düzenlenen ve 50 ülkeden yaklaşık 500 fotoğrafın katıldığı uluslararası “FIAP IN MY HEART FOREVER” sergisinde Türkiye’yi temsil etti.

2015 Yılında China Artistic Photographic Society, Center of International Cultural Exchange of China, Culture Broad Electricity News Media Bureau of Lianyungang China’nın ev sahipliğinde, Lianyungang Çin Kültür Merkezi ve Yungang Toocio Visual Arts Center tarafından organize edilen THE SILKROAD, TEMPO OF CHINA – THE INTERSECTION STARTING FROM TURKEY 2015 sergisinde Türkiye’yi 30 fotoğrafı ile temsil etti ve organizasyon kapsamında fotoğraf eğitimi verdi.

2016 Yılında Endonezyalı ve kendisi de dahil Türk fotoğrafçıların “Wonderful Indonesia” isimli ortak karma sergi organizasyonunun düzenlenmesinde aktif görev aldı. 
Panoramik fotoğraf, Kızılötesi fotoğraf ve Portre fotoğrafı çekmekten hoşlanıyor.
Panoramik fotoğraf, Kızılötesi fotoğraf ve Portre fotoğrafı çekmekten hoşlanıyor.

SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS;
2015; İnsan Kategorisi, 171 Ülkeden 79.0 fotoğraf arasında ilk 40’a giren “Cold” isimli fotoğrafı “National Award”ı kazandı. 
2016; “Cock Fight” adlı çalışması ile “National Award”ı kazandı. Böylece üst üste aynı ödülü ikinci kez almış oldu.
2017; Kültür Kategorisi; 182 Ülkeden 106.000 fotoğraf arasında ilk 50’ye giren “Fishing Nets” isimli fotoğrafı “COMMENDED LIST”de yer aldı. 

http://instagram.com/burak_senbak

Seminere katılımcı olabilmek için iletişim detayları;

İFSAK – İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği
İstiklal Caddesi, Ayhan Işık Sokak, No: 32/2 Beyoğlu İstanbul
Tel: 0212-292 42 01, 0212-292 18 07
iletisim@ifsak.org.tr
www.ifsak.org.tr

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Atölyemizin toplam ücreti  450 TL. ( dernek üyelerine ve öğrencilere 360 TL.)dir. 

Kayıt esnasında ücretin en az %50’si nakit, kredi kartı veya banka havalesi ile tahsil edilir. İş Bankası Kredi Kartlarına 4 Taksit imkanı vardır. (vade farkı için İdari İşlere danışınız.) Atölyenin başlama tarihinden önce atölyenin tüm ücreti tahsil edilmesi gerekmektedir. 
Kayıt yapıldıktan veya atölye başladıktan sonra yapılan iptallerde geri ödeme yapılmamaktadır. 

İş Bankası Galatasaray Şubesi TR56 0006 4000 0011 0111 8719 14 nolu İFSAK İSTANBUL FOTOĞ VE SİNEM AMAT DERN İKTİSADİ İŞLETME hesabı kullanabilir ve dekontu aşağıdaki form ile beraber iletisim@ifsak.org.tr mail  adresine gönderebilirsiniz. 

Lütfen dekontun açıklama kısmına "katılımcı adı ve photoshop" diye belirtiniz.

seminer kayıt formu