Gösteriler
Fotoğraf Gösterisi KARANTİNA / Tahaffuzhane Serkan Turaç 17.04.2018 - 17.04.2018
Fotoğraf Gösterisi
KARANTİNA / Tahaffuzhane
Serkan Turaç

Fotoğrafçı, Yönetmen Serkan Turaç yeni bir sunumuyla İFSAK’ta izleyiciyle buluşuyor. 

17 Nisan Salı 2018 saat 19.30’ da İFSAK'ın konuğu olarak bir foto/video gösterisi sunacak. Karantina/Tahaffuzhane ismini taşıyan gösteri; Osmanlının hastalıkları yok etmek için kurduğu Karantina adasının Tahaffuzhanelerini konu alıyor. 

Gelin dilerseniz tahaffuzhane’nin sözlük anlamına bir bakalım. Yolculuk sırasında, yolcuları ve personeli arasında bulaşıcı hastalık görülen gemilerin karantina sürelerini geçirmeleri, gerekli sağlık önlemlerinin alınması ve hastaların iyileştirilmesi için, büyük limanlara yakın kıyılarda kurulmuş olan sağlık kuruluşu. Dünyada görülen büyük hastalıkların Baş gösterdiği dönemde(Kolera, veba, tifo, tifüs, çiçek, sarı humma,) yayılmasını önlemek için Osmanlı imparatorluğunun kurmuş olduğu bu yapıyı fotoğraf gösterisinde izleme şansı bulacaksınız. O dönemdeki Tahaffuzhaneler Karantina adalarında ya da kıyı bölgelerinden bulunuyordu. Günümüze de halen bu yapılara rastlamamız mümkün. Dünyada bu güne kadar ayakta durabilen Karantina adasının biriside Türkiye’dedir. Dünyada Amerika ve Hırvatistan’da bulunan karantina adasındaki tahaffuzhaneler korunamamıştır. Ülkemizdeki ise halen ayakta duran bir yapıdır. 

Bu özel çalışmayı 17 Nisan Salı Günü saat 19.30’ da İFSAK’ta izlemeniz mümkün. Bu görsel sunum için şimdiden yerinizi ayırtın.

17 Nisan 2018, Salı, 19:30
İFSAK Nurettin Erkılıç Gösteri Salonu