İstanbul Fotoğraf Günleri
21. İstanbul Fotoğraf Günleri
Kapandı 

 

Yıl 1839, Paris Bilimler Akademisi’nde fotoğrafın patenti alındı, “fotoğraf icat edildi” ve serüven başladı. Bu yeni icat müthiş bir teknik buluş olarak algılandı ama, henüz fotoğraf sanat olarak tanımlanmıyordu. Hatta bu icat “resim artık ölmüştür” yorumuna bile neden oldu. Aradan geçen 170 yıl resmin ölmediğinin, özgürleştiğinin ispatı oldu. Fotoğraf başlangıçta gerçeğin sureti olarak algılandı. Bir süre sonra tartışma başladı: “Fotoğraf gerçeği söyler mi, fotoğraf hiç gerçeği söyledi mi?”

 

21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günlerinin temasını “Gerçek” olarak belirlerken amacımız cevabı bilinen bu sorunun peşine tekrar düşmek değildi elbet.

 

İçinde yaşadığımız 21. yüzyılda fotoğraf, teknolojik anlamda ciddi bir değişim ve gelişim yaşıyor. Kimyasal üretim tekniği, sayısal üretim tekniğine dönüşüyor. Sayısal üretim özellikle yaratıcı fotoğraf ve başkalaştırma alanında büyük gelişim ve kolaylık sağlıyor. Sayısal fotoğraf teknolojisi ile fotoğrafçının, zihnindekini “görsel bir eser” haline getirmesi çok daha kolay hale geldi. Fotoğrafın resme yaptığını belki de şimdi sayısal teknoloji fotoğraf için yapıyor: “Fotoğrafı Özgürleştiriyor”

 

21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri’nde (1-30 Kasım 2008) hepinizi fotoğrafçıların zihinlerindeki “Gerçeği” izlemeye davet ediyoruz.

 

21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri Düzenleme Kurulu
 

 

1985 yılında başlayan serüven devam ediyor, İFSAK Kasım ayını yine fotoğraf bayramına dönüştürecek. 21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri 1-30 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek. Sergiler yoğun olarak Beyoğlu çevresindeki sergi salonlarında izleyicilerle buluşacak. Peki kimlerin hangi işleri yer alacak bu fotoğraf festivalinde gelin beraber bir göz atalım.

 

21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günlerinin bu yılki teması “Gerçek”. İlk izleniminiz sizi yanıltmasın, İFSAK Fotoğraf Günleri Fotoğraf-Gerçek ilişkisini irdelemeye ya da “fotoğraf gerçeğin kağıda aktarılan suretidir” argümanını ispatlamaya çalışmayacak. Tam tersine fotoğrafçının gerçeğinin, gerçeği manüple edişinin peşinde bir yolculuğa çıkaracak. . Özellikle sayısal teknolojinin sağladığı manüplasyon tekniklerini kullanarak kendi gerçeklerini sunan fotoğrafçıların iç dünyasına dahil olmaya çalışacağız.

 

Fotoğrafın asi çocuğu ünvanını her beyanatında perçinleyen Mehmet TURGUT fotoğraf günlerinde bir sergisiyle izleyiciyle buluşacak. Mehmet TURGUT Fotoğraf Günlerinin posterini de tasarladı.

 

Slovenya fotoğrafının usta ismi Karol KALAY Fotoğraf Günlerinin tema dışı konuklarından olacak, fotoğrafa adanmış bir ömrün karelerinin izleyeceksiniz. İFSAK fotoğraf Günleri aracılığıyla 1998 yılında Karol KALAY’ı İstanbul’da bir kez daha izleme fırsatı yakalamıştık.

 

Çek Cumhuriyeti Basın Fotoğrafçılarının ödüllü eserlerini izleme şansımız olacak.

 

Fotoğraf paylaşım sitelerinde pek çok kişinin favorilerinde yer alan, “Nü” ustası Niko GUİDO İFSAK Fotoğraf Günlerinin bir diğer konuğu, GUIDO’nun çıplakları tüm dünyanın içinde kıvrandığı bir gerçeği bir kez haykıracak, Niko GUİDO ilgimizi küresel ısınmaya çekecek. Bu serginin bir özelliği daha Niko GUİDO Türkiye’deki ilk fotoğraf sergisini 21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri için açmış olacak.

 

İFSAK üyelerinden Uğur VARLI fotoğrafın özel bir teknik alanından bir pencere açacak bizlere, “Kızılötesi” bir sergi izleyeceğiz.

 

İFSAK üyelerinden Yalçın SAVURAN fotoğrafı mekânın gerçeği ile birleştirecek. Yalçın SAVURAN’ın sergisi fotoğrafların çekildiği mekânda açılacak. Eminim gözleriniz hangi fotoğrafın nerede çekildiğini arayacaktır.

 

İlteriş TEZER atölyesinin İFSAK’lıları siyah/beyaz konusundaki ustalıklarını bir kez daha perçinleyecek. Perçinlemek demişken, imrendiren siyah/beyazların yalnızca karanlıkoda baskı teknikleriyle üretilmediğini, teknolojiden fazlasıyla faydalanıldığını göreceksiniz.

 

Ufuk DUYGUN küratörlüğünde kentin gerçeğini çalışan bir grup fotoğrafçı kent hakkında belkide sizin bir “gerçeğinizi” görüntülemiştir.

 

Nedim SİPAHİ küratörlüğünde çalışan İFSAK Doğa Fotoğrafçıları gurubu doğadan “makro” hatta “mikro” karelerle karşınıza çıkacak.

 

İbrahim Zaman kuratörlüğünde çalışan İstanbul’u Fotoğraflayanlar Grubunun İstanbul’un kültürel mirası konulu sergi çalışması yer alacak.


Olympus-İFSAK-Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi işbirliğiyle yürütülen bir proje fotoğraf günleri kapsamında izleyiciyle buluşacak. Rehabilitasyon desteği alan kişilerin gerçeklerinden yansıyan kareler duvarlarda olacak.

 

21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri kapsamında “Gerçek” konulu bir panel düzenlenecek, panelde Fotoğraf-Gerçek-İnsan üçlemesi ele alınacak ve konuşmacılar yalnızca fotoğrafçılar olmayacak. Ressam, Psikiyatrist, Sanat Tarihçisi, Yazar, Felsefeci, farklı disiplinlerden konuşmacılar belki de gerçeğe bakışınızı değiştirecek.

 

Fotoğraf günlerinin tüm gösteri, sergi, panel, workshop ve diğer etkinlikleri henüz duyurulmadı eğer fotoğraf günleri sizin için de bir fotoğraf bayramı ise www.ifsak.org.tr adresini sıkça ziyaret etmenizi öneririz.

 

 

 

 

 

"GERÇEKTEN GERÇEK" FOTOĞRAF SERGİSİ

BAKIRKÖY RUH VE SİNİR HASTALIKLARI HASTANESİ PROJESİ

 

 

"PANORAMA" FOTOĞRAF GÖSTERİSİ 

ÇETİN ERGAND

 

 

 

 

 

 

 

"MEHMET TURGUT'UN YÜZLERİ" FOTOĞRAF SERGİSİ

MEHMET TURGUT

 

 

"SU PERİSİ" FOTOĞRAF SERGİSİ 

NİCO GUİDO  

 

 

"İSTANBUL'U YAŞAMAK" FOTOĞRAF SERGİSİ

İLTERİŞ TEZER ATÖLYESİ

 

 

"İSTANBU'LUN KÜLTÜREL MİRASI " FOTOĞRAF SERGİSİ

İSTANBUL'U FOTOĞRAFLAYANLAR GRUBU

 

 

"VENEDİK" FOTOĞRAF SERGİSİ

KAROL KALLAY

 

 

"KENTİN GERÇEĞİ" FOTOĞRAF SERGİSİ

KENT VE GERÇEK ATÖLYESİ KATILIMCILARI

 

 

"MAKRO" FOTOĞRAF SERGİSİ

İFSAK DOĞA FOTOĞRAFÇILARI GRUBU

 

 

"SIVAMA ESTETİĞİ" FOTOĞRAF SERGİSİ

YALÇIN SAVURAN

 

 

"ÇEK BASIN FOTOĞRAFLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ

 

 

"KIZIL VE ÖTESİ" FOTOĞRAF SERGİSİ

UĞUR VARLI

 


 

 
 

 21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri Açılış Töreni31 Ekim 2008 Cuma 20:00Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi

  

 Mehmet Turgut'un YüzleriMehmet Turgut01-14 Kasım 2008

16:00 Taksim Sanat Galerisi

 İstanbul'un Kültürel Mirasıİstanbul'u Fotoğraflayanlar Grubu01-14 Kasım 200817:00 Taksim Sanat Galerisi
 Su PerisiNico Guido03-24 Kasım 200819:30 İFSAK Sergi Salonları

 Makro

İFSAK Doğa Fotoğrafçıları Grubu04-17 Kasım 200819:30 Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi
 VenedikKarol Kallay05-28 Kasım 200819:00 Fototrek Fotoğraf Merkezi
 Sıvama EstetiğiYalçın Savuran08 Kasım 200812:00 Sıvama Atölyesi
 Çek Basın Fotoğrafları11-30 Kasım 200819:30 Basın Müzesi
 Kızıl ve ÖtesiK.Uğur Varlı14-30 Kasım 200813:00 Tepe Nautilius
 İFSAK Fotoğraf Koleksyonu15-30 Kasım 200816:00 Taksim Sanat Galerisi
 İstanbul'la Yaşamakİlteriş Tezer Atölyesi15-30 Kasım 200817:00 Taksim Sanat Galerisi
 Kentin GerçeğiKent ve Gerçeklik Atölyesi Katılımcıları18-30 Kasım 200819:30 Tarık Zafer Tunaya Sergi Salonu
 Gerçekten GerçeklerBakırköy Ruh ve Sinir Hast. Has.24 Kasım-19 Aralık 200819:30 İFSAK Sergi Salonu

 

 

 PanoramalarÇetin Ergand13 Kasım 200820:00 İFSAK Nurettin Erkılıç Gösteri Salonu

 

 

 Gerçeğin Kırılımında Postmodern Sanat

Moderatör: Murat Yaykın

Katılımcılar: Orhan Cem ÇETİN, Cem MUMCU, Ali ŞİMŞEK, Özcan YÜKSEK

08 Kasım 2008 Cumartesi15:00 İFSAK Nurettin Erkılıç Gösteri Salonu
Sanat, Sanatçı ve Gerçek

Moderatör: Orhan Cem Çetin

Katılımcılar: Ömer Serkan BAKIR, Recep DÖNMEZ, Özlem ÖZKAN, Özcan YURDALAN

08 Kasım 2008 Cumartesi

 

PanoramalarÇetin Ergand22-23 Kasım 2008İFSAK Nurettin Erkılıç Gösteri Salonu

  

 

 

 İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü23 Kasım Pazar 12:00